FANDOM


Daytime-emmy-awards-logo

The Daytime Emmy Awards are awards presented by the New York-based National Academy of Television Arts and Sciences and the Los Angeles-based Academy of Television Arts & Sciences in recognition of excellence in American daytime television programming. Ceremonies generally are held in May or June.

Barney Media

Barney's first award presentation with co-presenter and co-host, Walt Willey, for Outstanding Animation Program, and was nominated for Outstanding Children's Series, but lost to Reading Rainbow.

Link

Barney's appearance is at the beginning of this video. 20th Annual Daytime Emmy Awards

Daytime Emmy Awards

Year Category Winner/Nominee(s) Result
1993 Outstanding Writing in a Children's Series


Outstanding Children's Series

Stephen White
Mark S. Bernthal


Sheryl Leach (executive producer)
Kathy Parker (executive producer)
Dennis DeShazer (executive producer)

Nominated

1994

Outstanding Directing in a Children's Series


Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects

Bruce Deck
Jim Rowley


Ron Balentine (production mixer)
David M. Boothe (audio director)

Nominated
1996 Outstanding Pre-School Children's Series Dennis DeShazer (executive producer)
Sheryl Leach (executive producer)
Jim Rowley (senior producer)
Martha Lipscomb (producer)
Linda Houston (producer)
Jeff Gittle (producer)
Nominated
1998 Outstanding Lighting Direction

Outstanding Sound Mixing

Ken Craig (lighting designer)

Murray K. Campbell (lighting director)

Ron Balentine (production mixer)

David M. Boothe (production mixer)

Gary French (re-recording mixer)

Nominated
1999 Outstanding Directing in a Children's Series

Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing

Steven Feldman

Fred Holmes
Jim Rowley

David M. Boothe (re-recording mixer) Gary French (re-recording mixer) Ron Balentine (production mixer)

Nominated
2000 Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing Ron Balentine (production mixer)

David M. Boothe (re-recording mixer)
Gary French (re-recording mixer)

Nominated
2001 Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing Ron Balentine (production mixer)

David M. Boothe (re-recording mixer)
Gary French (re-recording mixer)

Won
2003 Outstanding Sound Mixing - Live Action and Animation Patrick Sellars (re-recording mixer)

Neal Anderson (re-recording mixer)

Nominated
2006 Outstanding Directing in a Children's Series Fred Holmes (director)

Jim Rowley (director)

Nominated
2008 Outstanding Achievement in Costume Design/Styling Lisa Odette Albertson (costume designer) Traci Hutton (costume stylist)

Lyle Huchton (wardrobe stylist)

Nominated
2009 Outstanding Achievement in Costume Design/Styling Lisa Odette Albertson (costume designer) Traci Hutton (costume stylist)

Lyle Huchton (wardrobe stylist)

Nominated

Trivia

  • In 2001, Barney & Friends was tied for the win with Tied with Basil Matychak, Al Theurer and Keith Carroll for Who Wants to Be a Millionaire (1999).
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.